ارومیه - سرپرست سازمان صنعت، معدن وتجارت استان آذربایجان غربی گفت: هم اکنون ۴۶۷ معدن دارای پروانه بهره برداری در استان فعال هستند.

محمد دهقان در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه آذربایجان غربی از نظر تنوع مواد معدنی رتبه اول و به لحاظ تعداد رتبه هفت کشوری را داراست افزود: در زمان حاضر ۴۶۷ معدن دارای پروانه با زمینه اشتغال بیش از پنج هزار نفر در سطح استان فعال است.

وی با بیان اینکه در برخی شهرهای استان هنوز خان فروشی مواد معدنی ادامه دارد اظهارداشت: در راستای جلوگیری از خام فروشی مواد معدنی در استان دو واحد بزرگ فرآوری مواد معدنی با حضور سرمایه گذاران خارجی در شهرستان خوی راه اندازی شده است.

دهقان با تاکید بر اینکه تمام مواد اولیه این واحد ها توسط معادن داخل استان تامین می شود و از خام فروشی مواد معدنی نیز جلوگیری به عمل می آید ادامه داد: همچنین عمده تولیدات این واحدها برای جلوگیری از واردات محصولات مشابه به داخل کشور و با قیمت مناسب روانه بازار های داخلی می شود.

وی با اشاره به اینکه در طول سالجاری تاکنون نیز ۱۱ معدن جدید با استخراج سالانه ۳۰۸ هزار و ۲۰۰ تن مواد معدنی، با سرمایه گذاری ۱۱۳ هزار و ۹۹۱ میلیون ریال و با ایجاد اشتغال مستقیم برای ۱۱۵ نفر به بهره برداری رسیده است.

سرپرست صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی با بیان اینکه در این مدت ۳۱ فقره پروانه اکتشاف و هشت فقره گواهی کشف در استان صادر شده است عنوان کرد: همچنین در ۲۱۳ محدوده اکتشافی در استان عملیات اکتشافات معدنی در حال انجام است.

وی در خصوص برداشت شن و ماسه از بسترهای رودخانه های استان اضافه کرد: هرکس بدون اخذ پروانه اکتشاف، بهره برداری و یا اجازه برداشت اقدام به حفاری های اکتشافی، استخراج، برداشت و بهره برداری مواد معدنی کند متصرف در اموال عمومی و دولتی محسوب شده و مطابق قوانین و مقررات با او برخورد خواهد شد.

سرپرست سازمان صنعت، معدن وتجارت استان آذربایجان غربی افزود: از ابتدای سالجاری تاکنون تعداد ۲۰ فقره مجوز برداشت به میزان ۳۹۸ هزار و ۵۳۵ متر مکعب در استان برای مصارف عمرانی، راهسازی و ساخت وساز صادر شده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: