استان ایلام سینما ندارد، به تازگی پروژه سینما امید شهر ایلام کلنگ زنی شده تا شاید امیدهای مردم استان برای داشتن یک سینما را زنده کند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

خبرگزاری مهر-گروه استان ها: محرومیت های اقتصادی در استان ایلام باعث محرومیت استان از داشتن زیرساخت های فرهنگی نیز شده است، این استان سالهاست از نبود سینما رنج می برد.

جالب اینجاست که طی سال های گذشته این استان دو سینما داشته، سینما آبدانان که سال ها از تغییر کاربری آن گذشته و هر سال به یک مغاز تبدیل می شود، سینما قدس شهر ایلام که چهار سال پیش به بهانه بازسازی مجدد تخریب شد و حالا بعد از گذشت سال ها هنوز حتی ساخت دوباره آن آغاز نشده است.

وعده های مکرر مسئولان برای راه اندازی سینما قدس ایلام به نتیجه نرسیده و هم اکنون محل این سینما به پارکینگ تبدیل شده است.

اما سال گذشته دولت طرح مبنی بر ساخت سینما امید در شهرهای کم جمعیت داد، طرحی که با مشارکت شهرداری ها، سازمان برنامه و بودجه و وزارت ارشاد انجام می شود.

هفته گذشته بود که پس از مدت ها استارت این طرح نیز در شهر ایلام کلید خورد، طرحی که در صورت محقق شدن آرزوی ایلامی ها را به داشتن یک سالن سینما زنده می کند.

وجود سینما برای شهر ایلام ضروری است

یکی از جوانان ایلامی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: متاسفانه نبود امکانات فرهنگی نظیر سینما در شهر ایلام کاملا محسوس است، بسیاری از جوانان استان خواهان یک سینمای مناسب در شهر ایلام هستند.

 داشتن سینما فقط برای دیدن فیلم نیست بلکه وجود یک فضای فرهنگی برای شهر ضروری استامیرمسعود مظلومی افزود: داشتن سینما فقط برای دیدن فیلم نیست بلکه وجود یک فضای فرهنگی برای شهر ضروری است.

وی بیان کرد: این استان یکی از جوان ترین جمعیت های کشور را داراست و جوانان در صورت وجود سینما و اختصاص ساعتی از روز به دیدن فیلم می تواند آنها در بسیاری از آسیب های اجتماعی بازدارد.

وی افزود: سالهاست مسئولان برای ساخت سینما در ایلام فقط شعار می دهند، امیدواریم این پروژه سینما امید به نتیجه برسد.

ساخت فاز اول سینما امید شهر ایلام در ۱۰ ماه

شهردار ایلام نیز در گفتگو با خبرنگار  مهر عنوان کرد: فاز اول طرح سینما امید شهر ایلام با همکاری سازمان برنامه و بودجه و وزارت ارشاد به تازگی کلنگ زنی شده و قرار است در ۱۰ ماه اجرایی شود.

طالب صادقیان افزود: فاز اول احدات سینما امید با اعتبار ۲۰ میلیارد و ۴۸۰ میلیون‌ریال از محل منابع داخلی شهرداری اجرا می‌شود.

وی با اشاره به اینکه این پردیس سینمایی در مجوع دارای سه سالن سینما است، گفت: کل پروژه باید طی دو سال در شهر ایلام انجام شود.

آینده پروژه های سینمایی ایلام

مدیر کل  فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام نیز در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: مالک خصوصی پروژه  سینما قدس شهر ایلام در حال طی مراحل پایانی برای اخذ پروانه ساخت است و قرار است در قالب مجتمع سینمایی - تجاری نسبت به احیای آن اقدام کند.

عمران خودآموز عنوان کرد: طی تصمیم گیری صورت گرفته در این ملک یک مجتمع تجاری فرهنگی و سینمایی ساخته خواهد شد، دو طبقه از این ملک به صورت زیرزمین به ساخت پارکینگ اختصاص یافته به کم شدن ترافیک بافت مرکزی شهر کمک خواهد کرد.

وی ادامه داد: طبقه آخر و هفتم این مجتمع به ساخت چهار پرده سینما با ظرفیت جمعا ۶۰۰ نفر اختصاص یافته و جز تعهدات سازنده است.

مدیر کل ارشاد استان افزود: پردیس سینمایی امید ایلام نیز با چهار سالن مدرن و با حمایت سازمان برنامه و بودجه کشور و سازمان سینمایی با ظرفیت ۴۰۰ صندلی  کلنگ‌زنی شده است.

با احتساب این دو پروژه سینمایی، شهر ایلام در آینده ای نزدیک صاحب ۸ پرده سینما با ظرفیت بالغ بر یک هزار  نفر خواهد شدوی در جمع بندی این دو پروژه سینمایی در شهر ایلام اظهار داشت: با احتساب این دو پروژه سینمایی، شهر ایلام در آینده ای نزدیک صاحب ۸ پرده سینما با ظرفیت بالغ بر یک هزار  نفر خواهد شد.

وی افزود: ساخت مینی سینمای انجمن سینمای جوانان ایلام نیز امکان مناسبی را برای پخش فیلم های کوتاه و نقد و بررسی آثار فراهم کرده است.

وی با اشاره به تعطیلی سینمای شهرستان آبدانان نیز گفت:  با توجه به نیاز شهرستان آبدانان به داشتن سینما مقرر شدخ قطعه زمینی مناسب توسط شهرداری برای احداث یک سینمای مدرن جدید اختصاص یابد و برای نقشه برداری و طراحی به موسسه سینما شهر اعلام شود.

خودآموز بیان داشت:  با توجه به سیاست های فرهنگی هنری سازمان امور سینمایی در راستای حفظ و صیانت از اماکن فرهنگی هنری و عدم کاهش سرانه فضاهای فرهنگی، اجرای بند ۳ این صورتجلسه منوط به در اختیار قرار گرفتن قطعه زمینی مناسب برای احداث سینما و جایگزینی با سینما هنر باشد.

 وجود یک سینما به‌عنوان یک مجموعه فرهنگی در شهر ایلام در ارتقای فرهنگ عمومی شهروندان بسیار اثرگذار بوده و علاوه بر آن زمینه اشتغال برای تعدادی از جوانان را هم در پی خواهد داشت.

جوانان ایلام نیز مانند دیگر مناطق کشور ما علاقه‌مندان به تماشای فیلم‌های سینمایی جدید در کشور هستند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: