مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان همدان گفت: با وجود نرخ بیکاری تک رقمی در استان همدان نرخ بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی این استان ۱۲ تا ۱۳ درصد است.

 

به گزارش خبرنگار مهر، احمد توصیفیان ظهر یکشنبه در نشست خبری با خبرنگاران استان همدان گفت: دقیق ترین و شفاف ترین آمار نرخ بیکاری و نرخ مشارکت استانهای کشور را متولی آمار یعنی مرکز آمار ایران به عنوان تنها مرجع رسمی آمار کشور ارائه می دهد و هر گونه حدس و گمان و تخمین های غیر کارشناسی تنها نظرات شخصی افراد است.

وی با بیان اینکه اظهارنظرهای غیر کارشناسی و بدون اتکاء به آمار نه تنها مساله ای را حل نمی کند بلکه سبب القای بی اعتمادی و ناامیدی در بین آحاد مردم جامعه می شود، گفت: آماری که مرکز آمار ایران در خصوص وضعیت اشتغال و بیکاری استان ها ارائه می دهد کاملاً مستقل از افراد و مسئولین استانها تهیه می شود و تمام استانها در یک زمان مشخص و معمولاً در ماه های میانی فصول با یک ابزار مشترک سنجش می شوند و در نهایت مسئولین استانی پس از انتشار آمار در سایت درگاه ملی آمار ایران به نتایج آن دسترسی پیدا می کنند.

آمار انتشار یافته از سوی مرکز آمار ایران مربوط به وضعیت اشتغال و بیکاری استانها در فصل بهار استدبیر کارگروه اشتغال استان همدان با اشاره به اینکه آمار انتشار یافته از سوی مرکز آمار ایران مربوط به وضعیت اشتغال و بیکاری استانها در فصل بهار است، گفت: با توجه به اینکه در فصول بهار و تابستان، فعالیتهای مربوط به حوزه کشاورزی، گردشگری، ساخت و ساز در استان همدان رونق بیشتری دارد لذا طی این دو فصل نرخ بیکاری به صورت تک رقمی کاهش می یابد و این در حالی است که در فصول پاییز و زمستان نرخ بیکاری حتی به سمت دو رقمی شدن می رود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان همدان عنوان کرد: نرخ بیکاری حدود ۱۰ درصد در سال بیانگر وجود حدود ۵۱ هزار نفر بیکار در استان همدان است بنابراین تعداد بیکاران استان همدان کم نیست و این آمار نشان دهنده ریشه کنی بیکاری در استان نیست بلکه به معنای قرار گرفتن استان در مسیر کاهش بیکاری و توسعه است.

وی با بیان اینکه حمایت و طرحهای دولت در حوزه اشتغال روستایی، فراگیر، تبصره ۱۸،   مشاغل خانگی در کاهش نرخ بیکاری موثر بوده است، گفت: با وجود نرخ بیکاری تک رقمی در استان همدان نرخ بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی استان ۱۲ تا ۱۳ درصد است به گونه ای که از تعداد ۵۰ هزار و ۲۲۸ نفر بیکار استان همدان تعداد ۱۶ هزار و ۹۷ نفر را بیکاران دانشگاهی تشکیل می دهند.

۳۰ درصد بیکاران استان همدان را جمعیت فارغ التحصیل دانشگاهی تشکیل داده است

توصیفیان بابیان اینکه نزدیک به ۳۰ درصد از بیکاران استان همدان را جمعیت فارغ التحصیل دانشگاهی تشکیل داده است، گفت: این امر نشانگر عدم تطابق نظام آموزش عالی با نظام بازار کار استان و کشور و توجه به مدرک محوری به جای مهارت گرایی نیروی انسانی است.

وی تاکید کرد: امروزه ظرفیت اصلی اشتغال در کارخانه های بزرگ نیست بلکه در کسب و کارهای خرد و کوچک و زودبازده است به عبارتی کسب و کارهای کاربر اشتغال زا هستند نه کسب و کارهای سرمایه بر مانند پتروشیمی و صنایع بزرگ که سرانه اشتغال آنها به ازای هر نفر یک میلیارد تومان است.

وی گفت: این در حالی است که سرانه ایجاد اشتغال در مشاغل خرد و کوچک بین ۵۰ تا ۱۵۰ میلیون تومان است که البته ما نیازمند ایجاد زنجیره ارزش و تجمیع سرمایه های خرد در استان همدان هستیم.
     

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: