جمشید انصاری:

امسال حدود ۳۰ هزار نفر استخدام می شوند

  • کد خبر: ۱۴۵۷۹
  • ۰۴ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۴
رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور گفت: امسال با تامین اعتبار لازم حدود ۳۰ تا ۳۲ هزار نفر استخدام می شوند.

 

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، جمشید انصاری در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با تبریک روز کارمند درباره بحث اینکه آیا امسال استخدام داریم یا خیر؟ افزود: ما هر ساله برای جبران خروجی نیروی انسانی که بازنشستگان هستند و یا برای تامین نیروی انسانی لازم در برخی طرح های دولتی که به بهره برداری می رسد استخدام داریم و امسال نیز حدود ۳۰ تا ۳۲ هزار نفر استخدام می شوند.

وی گفت: البته مجوز استخدام را ما صادر می کنیم اما این دستگاه ها هستند که باید برای استخدام تامین اعتبار کنند که اکنون برای حدود ۳۰ هزار نفر تامین اعتبار شده و امیدواریم تا پایان هفته آزمون استخدام مرحله اول امسال آغاز شود.

رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور درباره نحوه نظارت بر استخدام ها و شایسته سالاری نیز افزود: تمامی استخدام ها اگر تعریف قانونی داشته باشد توسط این سازمان انجام می شود و مجری آن نیز سازمان سنجش و جهاد دانشگاهی است ضمن اینکه به منظور تحقق عدالت استخدامی آزمون را برگزار می کنیم و معتقدیم باید بهترین نیروها جذب شوند.

انصاری ادامه داد: اکنون چهار سال است که تمامی استخدام های کشور از طریق آزمون استخدامی صورت می گیرد که مطابق قانون مدیریت کشوری است.

وی درباره سیاست های کلی اصلاح نظام اداری نیز گفت: برنامه جامع اصلاح نظام اداری که سال ۸۹ از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شد درباره تمامی دستگاه ها و نظام اداری حاکم است و در این ۹ سال نیز بخشی از آن از جمله رعایت عدالت استخدامی و شایسته سالاری تبدیل به قانون شده و بخشی نیز در دست اقدام است.

رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور افزود: بر مبنای این سیاست سال ۹۳ نقشه راه اصلاح نظام اداری را به تصویب رساندیم که از سال ۹۴ تا ۹۶ به مدت سه سال اجرا شد.

انصاری گفت: برنامه اصلاح نظام اداری در ۱۰ محور به تصویب رسید که سال ۹۷ سال نخست اجرا بود و اکنون در سال دوم اجرا هستیم و هر سال نیز در جشنواره شهید رجایی عملکرد دستگاه ها را مورد ارزیابی قرار می دهیم که مشخص می شود چه میزان دستگاه ها موفق عمل کرده اند.

وی افزود: در واقع ارتقاء سلامت نظام اداری و ارتقاء بهره وری در نظام اداری تا پایان سال ۹۹ ادامه دارد و تا قبل از برنامه هفتم توسعه نسبت به آن اقدام می کنیم.

رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور درباره بحث وجدان کاری، خود کنترلی، امانت داری و حفظ بیت المال در نظام اداری گفت: یک بند دیگر از سیاست های کلی ابلاغیه مقام معظم رهبری درباره ارتقاء فرهنگ کلی سازمانی است که فرهنگ مطلوب سازمانی را در دو محور تعریف کردیم که یک بخش مربوط به همه سازمان ها و دستگاه هاست که باید آن را مورد توجه قرار دهند اما بخش دوم مربوط به شاخص اختصاصی هر سازمان است.

انصاری افزود: در واقع برنامه ارتقاء فرهنگ سازمانی در شورای عالی اداری به تصویب رسیده است و هر ساله ۱۰ درصد رشد در نهادینه شدن این شاخص ها باید شاهد باشیم که در این سازمان مورد ارزیابی قرار می گیرد.

وی ادامه داد: البته سال نخست که این سیاست ها و شاخص ها را ابلاغ کردیم کاملا به صورت مطالعاتی انجام شد اما از سال های بعد جایزه ارتقاء فرهنگ سازمانی نیز برای سازمان هایی که توسعه و ارتقاء فرهنگ سازمانی داشتند در نظر گرفته شد.

رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور درباره تنبیهات نیز گفت: تنبیهات در قانون تعیین شده است و کسانی که به این شاخص ها عمل نکنند آن دستگاه را با قانون تطبیق می دهیم و در بحث تشویق نیز در جشنواره شهید رجایی دستگاه های برتر را معرفی می کنیم.

انصاری افزود: نظام اداری ما خدوم و زحمتکش است اگر درصد ناراستی ها در یک نظام را به عموم نظام اداری تسری بدهیم جفا در حق کارمندان آن نظام اداری کرده ایم البته در هر ساختاری امکان انحراف افراد وجود دارد.

وی ادامه داد: حتما در این خصوص قوانین و مقررات بی تقصیر نیستند و حتما در نظارت ها و گزینش نیروها و آماده سازی مسئولیت ها مشکل داریم و باید سیستم خود را آسیب شناسی کند تا ببیند کجای کار نقص دارد و کجاها را باید تقویت کند و این موضوع باید مستمر در دستور کار مدیران اعم از سه قوه و دستگاه های اجرایی قرار بگیرد و سعی کنند منافذ بروز و ظهور فساد را محدود تر کنند.

رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور ادامه داد: در واقع ما بیشتر از اینکه به مقابله با فساد اولویت دهیم باید به سلامت نظام اداری اهمیت بدهیم چرا که هر چه نظام به سمت سلامت برود فساد کمتر می شود.

انصاری در بحث دولت الکترونیک نیز گفت: دستگاه هایی که با مسائل مالی سر و کار دارند و دریافت یا پرداختی دارند اینها باید به سریعتر به سمت الکترونیکی شدن بروند.

وی افزود: ما مشکلاتی در نظام اداری و اجرایی کشور داریم و تلاش کرده ایم با سرعت بیشتری به سمت دولت الکترونیک حرکت کنیم و در این راستا نیز ۲۳ پروژه اصلی برای استقرار دولت الکترونیک تعریف کرده ایم که اگر اینها عملیاتی شود دولت الکترونیک محقق خواهد شد و هر گونه ارتباط و تماس را در بین ارباب رجوع و دستگاه های اجرایی کمتر خواهد کرد چه اینکه ما دیدیم در حوزه بهداشت و درمان سیستم سلامت الکترونیکی به بهره برداری رسیده است.

رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور گفت: تا پایان سال ۹۹ این ۲۳ طرح اصلی دولت الکترونیک را اجرایی خواهیم کرد که از جمله هر کجا دریافت و پرداختی داریم آنها را به سمت دولت الکترونیک سوق می دهیم.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: