مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی، گفت: این وزارتخانه با بازداشت کارگرانی که صرفاً برای مطالبات قانونی و حقوق معوقه به‌صورت مسالمت‌آمیز اعتراض می‌کنند، موکداً مخالف است. مشکلات هپکو به عدم اجرای مصوبات ستاد تسهیل و رفع موانع تولید برمی‌گردد.

«کریم یاوری» مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی در گفتگو با خبرنگار ایلنا، با اشاره به برخوردهای صورت گرفته با کارگران هپکو و سایر شرکت‌هایی که کارگران آنها ماه‌ها دستمزد خود را دریافت نکرده‌اند، مانند شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه، گفت: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بازداشت کارگرانی که صرفاً برای مطالبات قانونی و حقوق معوقه به صورت مسالمت‌آمیز اعتراض می‌کنند، موکداً مخالف است. این وزارتخانه پیگیر آزادی کارگران بازداشتی هپکو بوده و پیگیر‌ی‌ها تا رفع  بازداشت از همه کارگران  ادامه دارد.

وی با بیان اینکه علت تشدید بروز مشکلات در هپکو عدم اجرای مصوبات ستاد تسهیل و رفع موانع تولید است، گفت: در مصوبات ستاد تسهیل و رفع  موانع تولید تصمیم گرفته‌اند تا وزارت راه و شهرسازی با تامین اعتبار از سوی سازمان برنامه و بودجه نسبت به عقد قرارداد خرید دو هزار و چهارصد دستگاه ماشین آلات هپکو را عملیاتی نماید و این مهم باید انجام شود تا مشکلات حل و فصل شود.

مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی، افزود: دستور ریاست  محترم جمهوری برای تعیین تکلیف وضعیت مالکیت هپکو امیدواری را در دل کارگران ایجاد نموده است که امیدواریم به سرانجام  برسد.

یاوری با بیان اینکه در ستاد تسهیل و رفع موانع تولید مقرر شد بانک ملی نسبت به پرداخت پنجاه میلیارد تومان  تسهیلات برای حل مشکلات هپکو اقدام نماید، گفت: در صورت تحقق پرداخت معوقات کارگران در اولویت قرار دارد و باتوجه به تعیین مدیرعامل جدید از سوی سازمان خصوصی‌سازی، مدیرعامل می‌بایستی برنامه تولید و کار را اعلام نماید.

وی ادامه داد: وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی در جهت صیانت از نیروی انسانی و حفظ و تثبیت اشتغال، اقدامات قانونی خود را در مورد هپکو انجام داده است و کماکان و مستمراً امورات مرتبط را پیگیری می‌نماید. هیچ کارگری به خاطر طلب حقوق و تامین معیشت خانواده‌اش نباید بازداشت شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: