سازمان امور مالیاتی کشور اعلام کرد:

مشاغل جدید مشمول نصب کارتخوان؛ از وکلا تا جگرکی‌ها

  • کد خبر: ۱۴۶۰۸
  • ۰۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۲
سازمان امور مالیاتی کشور فهرست مشمولان جدید نصب سامانه صندوق فروش (کارتخوان) را اعلام کرد که در بین آنها وکلا، آرایشگاه‎های مردانه و زنانه، مشاوران خانواده، جگرکی‌ها، کته‌کبابی‌ها و نیز میوه‌فروشی‌ها قرار دارند.

در ادامه روند گسترش چتر مالیاتی و جلوگیری از فرار مالیاتی در کشور، نام فهرست جدید مشمولان نصب اجباری کارتخوان اعلام شده که بر اساس آن، این اصناف و مشاغل از ابتدای سال ۱۳۹۹ ملزم به استفاده از سامانه صندوق فروش (پایانه پرداخت متصل به شبکه پرداخت بانکی) و صدور صورتحساب فروش (فاکتور) مطابق مقررات هستند.

به گزارش سازمان امور مالیاتی کشور، رئیس کل این سازمان با اشاره به برگزاری جلسات هماهنگی و تصمیم‌گیری در سازمان، با حضور نمایندگان اتاق اصناف و وزارت صنعت و سایر مراجع و تشکل های صنفی و حرفه ای ذیربط، از تعیین فهرست نهایی صاحبان مشاغل مشمول نصب سامانه صندوق فروش خبر داد.

«امیدعلی پارسا» با اشاره به مفاد ماده (۳) آیین نامه اجرایی تبصره (۲) ماده (۱۶۹) قانون مالیات های مستقیم مبنی بر تعیین مشاغل مشمول نصب سامانه صندوق فروش عنوان کرد: براساس مصوبه اخیر، مشاغل و اصناف جدید مشمول نصب سامانه فروش هستند.

بر این اساس، وکلا، مشاوران حقوقی و مشاوران خانواده، دفاتر اسناد رسمی، مشاورین املاک، تالار پذیرایی، رستوران‌ها، چلوکبابی ها، کبابی‌ها، اغذیه‌فروشی ها و فست‌فودی‌ها، سفره خانه‌های سنتی و کافی‌شاپ ها، کترینگ‌ها و تهیه غذاها، قهوه‌خانه ها، سالن‌های غذاخوری و باغ تالارها، باغ‌سراها، طباخی‎ها، آش و حلیم پزی‌ها، جگرکی ها، کته‌کبابی ها، بریانی‌فروشی ها و مشاغل مشابه مشمول نصب کارتخوان هستند.

همچنین در این فهرست نام مرکز اقامتی از قبیل هتل ها، هتل آپارتمان ها، مهمانپذیرها، مهمان‌سراها، مهمان‌خانه ها، مسافرخانه ها، باغ ویلاها، اقامتگاه‌های بین راهی و متلها و نمایشگاه ها و فروشگاه‌های وسایل نقلیه موتوری ( به استثنای ماشین آلات راهسازی، ساختمانی و کشاورزی) نیز درج شده است.

آرایشگاه‎های مردانه و زنانه، آجیل و خشکبار فروشی‎ها (به استثنای مشمولان ماده (۸۱) قانون مالیات های مستقیم و واردکنندگان)، قنادی‌‎ها و شیرینی فروشی‎ها، آبمیوه فروشی‌ها، بستنی و فالوده فروشی‌ها، میوه و تره بار فروش‎های مستقر در میادین میوه و تره بار، بار فروشی های میوه و تره بار، میوه فروشی‎ها و مجموعه های فرهنگی و ورزشی نیز مخاطب بخشنامه جدید مالیاتی قرار دارند.

مشاغل مربوط به لوازم تحریر و نوشت افزار فروشی‌ها ( به استثنای تولیدکنندگان و وارد کنندگان)، بازی‎های رایانه ای (گیم نت ها) و کافی‎نت ها، دفاتر خدمات ارتباطی (دفتر خدمات مشترکین تلفن همراه و ثابت و خدمات پستی) و دفاتر خدمات الکترونیکی ( از جمله دفاتر پلیس+۱۰، دفاتر خدمات الکترونیک شهر، دفاتر خدمات پیشخوان دولت و خدمات الکترونیک قضایی) نیز ملزم به نصب کارتخوان شدهاند.

رئیس سازمان امور مالیاتی یادآور شد: صاحبان مشاغل مذکور، از ابتدای سال ۱۳۹۹ ملزم به استفاده از سامانه صندوق فروش (پایانه پرداخت متصل به شبکه پرداخت بانکی) و صدور صورتحساب فروش (فاکتور) مطابق مقررات هستند.

وی افزود: از همه صاحبان مشاغل و حرف مذکور دعوت می شود که از ابتدای مهر امسال، با مراجعه به درگاه عملیات الکترونیکی سازمان امور مالیاتی کشور به نشانی الکترونیکی https://tax.gov.ir نسبت به ثبت سریال استاندارد پایانه یا پایانه های پرداخت متصل به شبکه پرداخت بانکی خود ( کارتخوان‎های بانکی) اقدام کنند.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور اظهار داشت: مودیان هنگام مراجعه به سامانه الکترونیکی مذکور، وارد سامانه ثبت نام الکترونیکی و ارایه شماره اقتصادی شده، در قسمت ثبت مشخصات صندوق فروش و حافظه مالیاتی و پس از وارد کردن نام کاربری و رمز عبور، نسبت به ثبت مشخصات اقدام کنند.

سازمان امور مالیاتی کشور پیش از این و در اجرای حکم بند (ی) تبصره (۶) قانون بودجه سال ۱۳۹۸، صاحبان مشاغل پزشکی، پیراپزشکی، داروسازی و دامپزشکی را ملزم به ثبت نام در نظام سامانه فروش و نصب و استفاده از پایانه فروش از ابتدای مهرماه سال جاری کرده بود.

مرکز پاسخگویی به هرگونه مشکل یا ابهام در خصوص فراخوان مذکور نیز شماره تلفن ۱۵۲ است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: