پیشنهاد نماینده کارگران:

شکل گیری تعاونی‌های کارگری ضروری است

  • کد خبر: ۱۴۶۱۱
  • ۰۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۸
نماینده کارگران در شورای عالی کار گفت: تقویت قدرت خرید کارگران از راه‌های غیر از افزایش دستمزد در دستور کار جلسه شورای عالی کار است و پیشنهاد مطرح، استفاده از تعاونی‌های کارگری است.

 آخرین جلسه شورای عالی کار که نهم مردادماه برگزار شد، موضوع  «ترمیم قدرت خرید کارگران» مهمترین دستور این جلسه بود و مقرر شد که نمایندگان کارگر و کارفرما پیشنهادات مکتوب خود را درباره آن در جلسه بعدی ارائه‌دهند.

«علی خدایی» نماینده کارگران در شورای عالی کار در گفت‌و گو با ایرنا، اظهارداشت: براساس جلسه قبلی شورای عالی کار دستور کار تقویت قدرت خرید کارگران از راهکارهای غیر از افزایش دستمزد تشکیل می‌شود.

وی افزود: گروه کارگری به شکل خاص دو پیشنهاد دارد که لازمه اجرایی شدن این پیشنهادات قبول مسئولیت و بار مالی طرح از سوی دولت بوده و در جلسه روز سه شنبه به این موضوع ها پرداخته می شود.

خدایی گفت: سیستم پیشنهادی نماینده کارگری رفتن به سمت تعاونی‌های توزیع کارگری است و اینکه تعاونی‌های مسکن کارگری و توزیع کالاهای اساسی مورد نیاز کارگران احیا شوند.

وی تصریح کرد: بررسی ها نشان می دهد در دوره‌های گذشته ثابت شده که عملا نرخ ارز مربوط به کالاهای اساسی که نرخ مناسبی است، اما هیچگاه کالاها با این نرخ به دست مصرف کننده اصلی نرسیده است.

نماینده کارگران در شورای عالی کار افزود: برای اینکه کالای اساسی با قیمت مناسب و حذف واسطه‌ها به دست مصرف‌کننده نهایی برسد، بهترین راهکار استفاده از سیستم توزیع تعاونی‌های کارگری است.

وی اضافه کرد: موضوع دیگر در بحث مسکن نیز پیشنهاد این است که همان امتیازاتی که برای گروه‌های دیگر اجتماعی (کارمندان دولت) درخواست داده شده، همچون حمایت از تعاونی‌های مسکن کارگری، اعطای زمین به نرخ منطقه‌ای و از طرف دیگر تسهیلات بانکی کارگران به سمت تعاونی‌های مسکن هدایت شود.

خدایی اظهارامیدواری کرد تصویب موارد پیشنهادی موجب آن شود تا مقداری از مشکلات معیشتی کارگران برطرف شود. وی خاطرنشان کرد: بحث خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها و مسکن دو گروه اساسی هزینه‌ها در سبد معیشت کارگران است که در این مدت هر دوی آنها جهش قابل توجهی یافته و این جهش قدرت خرید کارگران را به حداقل ممکن رسانده است.  

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: