وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با ارسال نامه ای به نمایندگان مجلس، توضیحاتی درباره فرآیند اجرای طرح حمایت معیشتی دولت ارائه داد و شاخص های خانوارهای مشمول این طرح را اعلام کرد.

محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با ارسال نامه ای به نمایندگان مجلس، توضیحاتی درباره فرآیند اجرای طرح حمایت معیشتی دولت ارائه داد.

متن کامل این نامه به شرح زیر است:

نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی

موضوع: توضیحاتی در خصوص فرآیند "طرح حمایت معیشتی دولت"

با سلام و احترام

همان طور که استحضار دارید با افزایش قیمت بنزین مقرر شد به 60 میلیون نفر از دهک های پایین درآمدی بسته حمایت معیشتی پرداخت شود. خانوارهایی که مشمول طرح حمایتی نشده اند، می توانند با فرآیندی ساده تقاضای خود را ثبت نمایند.

در این خصوص خواهشمند است نکات زیر مورد توجه قرار گیرد:

1- تاکنون حدود 7 میلیون و 500 هزار خانوار (حدود 24 میلیون نفر) بسته حمایتی دریافت نکرده‌اند. منابع لازم برای پرداخت به حدود یک میلیون و 500 هزار خانوار از متقاضیانی که استحقاق آنها مشخص شود، تامین گردیده است؛ بنابراین همین تعداد می‌توانند بسته حمایتی را دریافت نمایند.

2- برای انتخاب خانوارها شاخص‌های مختلفی در نظر گرفته شده که به پیوست تقدیم شده است. با توجه به پیچیدگی شاخص‌ها و تفاوت‌هایی که در وضعیت خانوارها وجود دارد، ملاک نهایی، اجازه دسترسی به حساب‌های بانکی است. "متقاضیان جدید که اجازه دسترسی به حساب‌های بانکی را بدهند، مشمول طرح حمایتی قرار خواهند گرفت". فرآیند ثبت درخواست و پاسخگویی، به‌صورت سامانه پیامکی و اینترنتی وجود دارد و خانوارها بدون مراجعه حضوری می‌توانند درخواست خود را ارسال و پاسخ را دریافت نمایند.

3- از آنجایی که نمایندگان محترم محل رجوع مردم هستند و مردم خواسته هایشان را با ایشان مطرح می کنند، درخواست می شود افراد متقاضی احتمالی، ابتدا اطلاعاتی که "سامانه ستاد شناسایی افراد مشمول طرح حمایتی" در اختیار آن‌ها خواهد گذاشت را ارائه کنند و سپس درخواست آنان به این وزارتخانه منعکس شود.

محمد شریعتمداری

پیوست: شاخص های خانوارهای مشمول طرح حمایت معیشتی
 
1- خانوارهایی مشمول «طرح حمایت معیشتی» خواهند شد که پس از کسر اجاره مسکن، میزان هزینه هر ماه آن‌ها از جدول زیر کمتر باشد.


2- از شاخص‌های زیر برای شناسایی افرادی که این سطح درآمد را دارند استفاده خواهد شد. اگر خانواری دارای یکی از این معیارها باشد و اجازه دسترسی به اطلاعات بانکی را بدهد، از نظام بانکی، اطلاعات جمع‌آوری و سطح درآمد دقیق خانوار برآورد می‌شود. اقلام بانکی مشخص خواهند کرد اجاره مسکن با چه ابزاری پرداخت شده است. 

3- علاوه بر استانداردهای درآمدی فوق شاخص‌های شناسایی عبارتند از: 

الف- خانوارهایی که اعضای آن دارای "واحد مسکونی"، "شغل" و "خودرو" بطور «همزمان» می‌باشند یا خانوارهایی که دارای "2 واحد ملکی" می‌باشند.

ب- خانوارهایی که ارزش ملک آنها در تهران و کلانشهرها 12 میلیارد ریال و در سایر شهرستان‌ها 9 میلیارد ریال باشد. 

ج- خانوارهایی که دارای خودروی سواری با ارزش بیش از 300 میلیون تومان یا خودروی عمومی با ارزش بیش از 400 میلیون تومان باشند. 

د- کارفرمایانی که بیش از 3 بیمه‌پرداز داشته باشند. 

ه- خانوارهایی که بیش از 3 سفر خارجی غیرزیارتی داشته‌اند. 

و- گیرندگان تسهیلات بانکی به مبلغ جمعا بیش از 3‌ میلیارد ریال که در حال بازپرداخت اقساط باشند. 

تصویر این نامه در ادامه آمده است:

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: