معاون وزیر کار مطرح کرد:

انحراف برخی طرح های اشتغال روستایی/۶۰۴ میلیارد تومان برگردانده شد

  • کد خبر: ۱۴۸۳۳
  • ۰۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۹
معاون وزارت کار با اذعان به انحراف برخی طرح های اشتغال روستایی، گفت: تاکنون ۴۸۰۰ طرح دارای انحراف شناخته شده اند که برخی از آنها اصلاح و ۶۰۴ میلیارد تومان پول برگردانده شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، عیسی منصوری در گفت و گوی ویژه خبری اظهار داشت: سطح بخش روستایی از حدود سه درصد در اشتغال سالانه کشور به ۲۹ درصد افزایش یافت، البته با شیوع بیماری کرونا این آمار کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه می‌پذیریم تسهیلات، اشتغال ایجاد نمی‌کند و کاری که با تسهیلات آغاز شود تداوم ندارد، اضافه کرد: در طرح اشتغال روستایی به حدود ۱۳۵ هزار طرح، تسهیلات پرداخت شد و نخستین بار نظارت چند لایه بر این تسهیلات وجود دارد. تاکنون ۴۸۰۰ طرح دارای انحراف شناخته شده اند که برخی از آنها اصلاح و ۶۰۴ میلیارد تومان پول برگردانده شد. عده‌ای نیز به مراجع قضائی معرفی شده اند.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به گزارشی که از بخش خبری مبنی بر انحراف تسهیلات طرح اشتغال روستایی پخش شد، گفت: ما در این طرح تسهیلات ۵۰ میلیارد تومانی نداریم و سقف این تسهیلات ۱۵ میلیارد تومان است.

منصوری درباره مطرح شدن خرید و فروش تسهیلات طرح اشتغال روستایی، گفت: در یک سال و پنج ماه گذشته، بانک‌ها منابع جدیدی نداشته اند که بخواهند وام جدیدی بدهند تا بر اساس آن خرید و فروش تسهیلات اتفاق بیفتد. البته انحراف در این طرح، بدیهی است.

ثبت همه اطلاعات تسهیلات گیرندگان روی سامانه وزارت کار

منصوری گفت: بخش کشاورزی ۶۷ درصد تسهیلات طرح اشتغال روستایی را به مبلغ یازده و نیم هزار میلیارد تومان تا مرحله چهارم به خود اختصاص داده، البته بخش عمده‌ای از این ۶۷ درصد، صنایع تبدیلی است.

وی افزود: بخش زراعت و باغداری ۱۵ درصد تسهیلات پرداختی در بخش کشاورزی را به خود اختصاص داده است.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: با منابعی که اکنون به طرح اشتغال روستایی افزوده شده و به حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان رسیده، میزان هزینه شده در بخش کشاورزی زیر ۴۵ درصد است.

منصوری افزود: از اواخر سال ۹۷ همه اطلاعات افرادی که تسهیلات این طرح را دریافت کرده اند به طور کامل روی سامانه وزارت کار ثبت شده است و امکان راستی آزمایی آن وجود دارد.

وی با بیان اینکه آمار اشتغال زایی را از مرکز آمار تحصیل نکرده ایم، گفت: داده‌هایی که به آن استناد می‌کنیم داده‌های ثبتی است و بر اساس تمام شماری و کنترل چند لایه اعلام می‌کنیم چه مقدار اشتغال ایجاد شده است.

منصوری افزود: نظارت بر گیرندگان تسهیلات، نظارت بر پرداخت شدن به موقع و درست تسهیلات از طرف بانک‌ها، وجود کمیته نظارت استانی با مسئولیت معاون استاندار و سامانه ناظر و سامانه شفافیت؛ مراحل نظارت بر اجرای طرح تسهیلات روستایی است.

عطش کاذبی در بدنه دولت برای جذب سرمایه در استان‌ها وجود دارد

روح الله ایزدخواه نماینده مجلس شورای اسلامی نیز در این برنامه گفت: گزارش‌ها نشان می‌دهد در ۲۰ سال گذشته بخشی از تسهیلاتی که در قالب طرح‌های اشتغال زایی پرداخت شده انحراف داشته است.

وی افزود: مشکل اشتغال، تأمین منابع مالی نیست و اگر به منابع مالی نیاز شود نباید از سیستم بانکی به این موضوع اختصاص یابد. باید اشتغال را از زنجیره‌های کسب و کار آغاز کنیم زیرا کارآفرین، بازار و فناوری، کم نداریم اما تولید دوام ندارد.

وی اضافه کرد: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بر تسهیلات پرداختی به طرح اشتغال روستایی نظارت می‌کند اما عطش کاذبی در بدنه دولت برای جذب سرمایه در استان‌ها وجود دارد.

ایزدخواه گفت: در دولت دهم، بانکی تسهیلات را برای اشتغال با نرخ ۱۲ درصد پرداخت کرد اما دولت دهم که تمام شد نرخ تسهیلات خود را به ۱۹ درصد افزایش داد و این موجب تعطیل شدن کارخانه و بیکار شدن کارگران آن شد.

وی با بیان اینکه مسیر کسب و کار باید هموار شود، افزود: اگر همه تسهیلات اشتغال روستایی به هدف رسیده باشد ۱۰ درصد جامعه روستایی را پوشش داده است.

تسهیلات طرح اشتغال روستایی، نمی‌تواند اشتغال ۲۹ درصدی ایجاد کند

حجت ورمرزیار عضو هیأت علمی دانشگاه تهران نیز در این برنامه گفت: در طرح اشتغال روستایی به ۱۰۹ هزار طرح یک میلیارد و ۲۵۵ میلیون دلار به علاوه آورده بانک‌ها، تسهیلات پرداخت شده است اما این ۱۰۹ هزار طرح هفت تا هشت درصد جمعیت فعال روستایی را پوشش می‌دهد.

وی افزود: به جز شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر حدود شش میلیون سرپرست خانوار روستایی و عشایری و هفت میلیون نفر جمعیت فعال اقتصادی روستایی داریم.

ورمرزیار با بیان اینکه ۷۱ درصد پرداخت تسهیلات این طرح به بخش کشاورزی بوده است، گفت: اعلام می‌کنند ۱۱۴ هزار نفر در این بخش در سال ۹۷ در مقایسه با سال ۹۶ اشتغال ایجاد کرده اند در حالی که در سال ۹۷ هفت هزار و ۸۵۰ نفر در بخش کشاورزی فعال بوده اند.

وی افزود: ۲۹ درصدی که مرکز آمار اعلام کرده و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به آن به عنوان آمار اشتغال روستایی استناد می‌کند به معنای افزایش اشتغال در این مناطق نیست.

عضو هیأت علمی دانشگاه تهران گفت: ۴۴ درصد تسهیلات شش و صفر درصد این طرح را ۲۴۰۰ نفر دریافت کرده اند و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای شفاف سازی اطلاعات مکانی این ۲۴۰۰ طرح را به اطلاع عموم برساند.

ورمرزیار افزود: ۲۴۰۰ طرح هر کدام بیش از ۵۰۰ میلیون تومان تسهیلات دریافت کرده اند در حالی که باید پرسید چند درصد روستاییان امکان فراهم کردن وثیقه برای این مبلغ را دارند؟

وی گفت: تسهیلات طرح اشتغال روستایی هفت درصد جمعیت اقتصادی روستاها را پوشش می‌دهد و نمی‌تواند اشتغال ۲۹ درصدی در این مناطق ایجاد کند.

ورمرزیار افزود: واگذاری اجرای طرح اشتغال روستایی به وزارتخانه‌ای که شناختی از ماهیت روستاها نداشت و مأموریت آن توسعه روستایی نبود موجب شد این طرح خوب اجرا نشود زیرا مسئولیت توسعه روستایی با وزارت جهاد کشاورزی است.

وی در عین حال گفت: درباره میزان انحراف تسهیلات طرح اشتغال روستایی، محاسبه دقیقی انجام نداده ایم اما ۳۸ هزار آبادی بالای ۲۰ خانوار داریم که پرداخت تسهیلات به یک شرکت یا دو شرکت نمی‌تواند این روستاها را پوشش دهد.

موسی ویسی پور خبرنگار صدا و سیما در کهگیلویه و بویر احمد که گزارش انحراف تسهیلات طرح اشتغال روستایی را تهیه کرده بود نیز در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: این گزارش بر اساس لیست پرداختی‌هایی که اداره کار منطقه در اختیار ما گذاشت و بر اساس آن، انحراف و غیرانحراف در آن مشخص شد تهیه شده است.

وی افزود: در این فهرست با ۱۵ میلیون تومان؛ ۵۰ نفر مشغول به کار شده اند که باید پرسید این چطور ممکن است؟

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: