معاون وزیر کار:

۱۲میلیاردریال برای طرح تأمین خرد در روستاهای محروم تامین اعتبارشد

  • کد خبر: ۱۴۸۵۴
  • ۲۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۴
معاون اشتغال وزیرکار گفت: مبلغ ۱۲.۵ میلیارد رﯾﺎل از سوی وزارت کار برای ۲۲۰ گروه خودیار، ﺗأﻣﯿﻦ اﻋﺘﺒﺎر ﺷﺪه است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، عیسی منصوری اظهار داشت: برنامه تأمین مالی خرد، چتر حمایتی است که بر سر روستاییان کم درآمد و آسیب پذیر افراشته شده که در شرایط عادی دسترسی به منابع بانکی ندارند و شرایط دریافت وام و تسهیلات بانکی بدون وثیقه و ضامن برای آنها فراهم شده است. ناگفته نماند سهم زنان روستایی سرپرست خانوار و یا خودسرپرست در این برنامه محفوظ است.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اعلام اینکه برنامه تأمین مالی خرد بر پایه شرکت فعالانه نهادهای کوچک مردمی بهنام گروه‌های خودیار که خودجوش و خودگردان هستند، قرار دارد، گفت: این برنامه دارای دو فرایند است. این دو فرایند شامل انباشت پس انداز توسط اعضای گروه‌های خودیار و گردش آن پس انداز به صورت وام‌های خرد در میان اعضا و پیوند مالی این نهادها با بانک کشاورزی و در نتیجه بهره مندی آنان از منابع این بانک به صورت وام‌های خرد می‌شود.

وی افزود: وام‌های حاصل از این پیوند مالی با بانک، بدون وثیقه و ضمانت معمول بوده و تنها بر پایه سرمایه اجتماعی است. گروه‌های خودیار با استفاده از تسهیلات بانکی مبادرت به ایجاد و یا توسعه کسب و کارهای خرد در روستا می‌کنند.

منصوری تصریح کرد: برنامه تأمین مالی خرد با حمایت و همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سازمان بهزیستی، بانک کشاورزی و مؤسسه بین‌المللی توسعه خدمات مالی خرد روستا (تاک) در کشور در حال اجراست و در راستای اجرای طرح اشتغال خرد گروه‌های خودیار مقرر شد هزار گروه خودیار جدید با رویکرد اشتغال و کسب و کار از محل منابع معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تشکیل شود و سازمان بهزیستی هم هزینه اعتبار تعدادی از گروه‌های پیش بینی شده در گزارش قبلی را تأمین کند.

۱۲.۵ میلیارد ریال برای طرح تأمین خرد در روستاهای محروم تأمین اعتبار شد

وی با اشاره به اینکه مبلغ ۱۲.۵ میلیارد ریال از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای ۲۲۰ گروه خودیار، تأمین اعتبار شده است، گفت: با توجه به حدود ۶۵ هزار نفر عضو در ۳ هزار و ۹۴۱ گروه خودیار این طرح، برای بیش از ۱۳ هزار نفر اشتغال و کسب و کارهای خرد ایجاد شده است. میزان تسهیلات بانکی پرداخت شده به گروه‌های خودیار نیز در پایان سال ۹۶ مبلغ ۷۴۶ میلیارد ریال بوده و در سال‌های ۹۷ و ۹۸ حدود ۱,۰۰۰ میلیارد ریال دیگر تسهیلات توسط گروه‌ها جذب شده و در پایان سال ۹۸ عدد تجمیعی تسهیلات بانکی برنامه به ۱.۷۴۴ میلیارد ریال رسیده است.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با استناد به آمار ۹۴ درصدی شرکت زنان روستایی سرپرست خانوار و یا خودسرپرست در برنامه تأمین مالی خرد، گفت: با توجه به این که روش اجرای این برنامه بر پایه کمک به تشکیل مؤسسه‌های اجتماع محور محلی خودگردان (واسط بین بانک عامل و افراد متقاضی شغل) به نام گروه‌های خودیار محلی و پیوند نظام مند آنها با سیستم بانکی با پشتوانه سرمایه اجتماعی گروه‌ها است، این طرح به صورت یک ابزار مؤثر می‌تواند مکمل سایر سیاست‌ها و تمهیدات و در نتیجه ایجاد و یا توسعه اشتغال، به ویژه در حوزه زنان روستایی باشد.

وی درباره آموزش مهارت به گروه‌های خودیار، افزود: برای ارتقای مهارت اعضای گروه‌های خودیار و موفقیت بیشتر آنها در بازار کار، مذاکرات لازم با سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور انجام شد و تفاهم نامه‌ای میان معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای، سازمان بهزیستی و مؤسسه تاک امضا شد. در قالب این تفاهم گروه‌های خودیار متقاضی آموزش مهارت، شناسایی و به سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای معرفی می‌شوند. هدف از این همکاری نیز توان افزایی و آموزش اشتغال محور اعضای گروه‌های خودیار برنامه تأمین مالی خرد است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: