وزیر کار ایران به روسیه ‌پیشنهاد داد در زمینه تبادل نیروی کار پیش‌نویس موافقتنامه تدوین شود تا مذاکرات در این زمینه آغاز گردد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، محمد شریعتمداری وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی در گفت و گوی ویدئو کنفرانسی با آنتون کوتیاکوف وزیر کار و حمایت اجتماعی فدراسیون روسیه با اشاره به دستیابی روسیه به واکسن کرونا و شروع واکسیناسیون عمومی اظهار امیدواری کرد، پاندمی کووید ۱۹ در همه جهان و در دو کشور ایران و روسیه تحت کنترل درآمده و رایزنی‌های دو کشور بتواند موجب سلامتی مردم ایران و روسیه شود.

تاکید بر اجرای یادداشت تفاهم همکاری که در سال ۲۰۱۵ به امضا رسیده است، تشکیل کمیته مشترک همکاری‌های مشترک دو کشور در اولین فرصت ممکن و به صورت مجازی، تبادل قوانین حوزه اجتماعی میان دو طرف، تهیه و تصویب برنامه اقدام مشترک دو ساله میان دو کشور، اتخاذ تصمیم در مورد موافقتنامه تأمین اجتماعی که طرف ایرانی به طرف روسیه ارائه کرده و دریافت موافقتنامه دولتی تبادل نیروی کار از طرف روسیه و تصمیم‌گیری درباره امضای آن از مهمترین محورهایی بود که در این دیدار دوجانبه بر آن تاکید شد.

محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار ور فاه اجتماعی در این نشست ویدئو کنفرانس همکاری‌های دو کشور در بخش‌های سیاسی و منطقه‌ای را در سطح مناسبی ارزیابی کرد و اظهار داشت: با ایجاد زیرساخت‌های اساسی در حوزه‌های مرتبط با کار و رفاه اجتماعی تلاش می‌کنیم زمینه‌های توسعه هر چه بیشتر روابط اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی میان دو کشور فراهم شود.

وی با توجه به اعلام آمادگی وزیر کار روسیه برای اجرایی کردن یادداشت تفاهم امضا شده در سال ۲۰۱۵ پیشنهاد کرد؛ کمیته مشترک دو کشور به صورت مجازی تشکیل شود و ضمن مذاکره در حوزه‌های روابط کار، مهاجرت نیروی کار و بیمه‌های اجتماعی بازنشستگی و آموزش‌های فنی و حرفه‌ای نسبت به تهیه و تصویب برنامه اقدام مشترک دو ساله بین ایران و روسیه اقدام کند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به سفر رئیس سازمان تأمین اجتماعی ایران به روسیه وارائه پیش‌نویس موافقتنامه همکاری‌های تأمین اجتماعی به طرف روسی گفت: امیدواریم سند همکاری سازمان تأمین اجتماعی با طرف روسی نهایی و آماده امضا شود.

شریعتمداری افزود: در زمینه تبادل نیروی کار نیز پیشنهاد می‌کنم پیش‌نویس موافقتنامه پیشنهادی خود را در اسرع وقت برای ما ارسال کنید تا مذاکرات را در این زمینه شروع کنیم.

در ادامه این نشست، آنتون کوتیاکوف وزیر کار و حمایت اجتماعی فدراسیون روسیه نیز با ابراز خرسندی از این گفت و گو تاکید کرد: گسترش روابط میان دو کشور برای ما بسیار حائز اهمیت است و هم اکنون هماهنگی و گفتگوهای بسیاری نیز میان دو طرف جریان دارد.

وی افزود: علاوه بر این همگرایی بسیار خوبی نیز در موضوعات منطقه‌ای و جهانی میان دو کشور وجود دارد.

وزیر کار و حمایت اجتماعی فدراسیون روسیه تصریح کرد: در سال ۲۰۱۵ یک یادداشت تفاهم همکاری میان دو وزارتخانه به امضا رسیده که بر حوزه‌هایی مثل مسائل اجتماعی، رفاه اجتماعی و کار و متمرکز است.

کوتیاکف افزود: موضوعاتی مثل تبادل نیروی کار، توسعه روابط کار و مهاجرت نیروی کار از دیگر موارد این یادداشت تفاهم تاکید شده است.

وی ضمن اعلام آمادگی برای برگزاری کمیته مشترک میان دو وزارتخانه به صورت مجازی گفت: در پایان سال قبل میلادی قرار بود هیئتی از وزارت کار فدراسیون روسیه به تهران سفر داشته باشد که این سفر به بهار سال ۲۰۲۰ موکول شده بود، اما متأسفانه به دلیل شیوع ویروس کرونا این دیدار انجام نشد.

او پیشنهاد داد در چارچوب جلسه کمیته مشترک می‌توانیم بر روی برنامه اقدام مشترک و در چارچوب آن کارگروه کار کنیم و آن را به امضا برسانیم و در همین راستا هم می‌توان قوانین حوزه اجتماعی میان دو کشور را مبادله کرد.

وزیر کار و حمایت اجتماعی فدراسیون روسیه تصریح کرد: یقیناً از این طریق به صورت هدفمند تر روابط میان دو کشور را در حوزه رفاه و تأمین اجتماعی می‌توان دنبال کرد.

وی با قدردانی از ارسال اطلاعات مربوط به حوزه حفاظت فنی از سوی طرف ایرانی گفت: این وزارتخانه نیز اطلاعات مربوط به حفاظت فنی و شغلی را از راه دیپلماتیک به طرف ایرانی ارسال خواهدکرد.

کوتیاکوف ابراز امیدواری کرد که هماهنگی‌های تنگاتنگی را در حوزه تأمین اجتماعی، رفاه اجتماعی و کار با طرف ایرانی داشته باشد و دو طرف بتوانند در حوزه‌های یاد شده همکاری‌ها و مناسبات خود را توسعه دهند.

وزیر کار و حمایت فدراسیون روسیه همچنین در خصوص بررسی موافقت‌نامه همکاری در زمینه تأمین اجتماعی اعلام آمادگی کرد.

وی گفت: پیشنهاد می‌کنم در پایان جلسه امروز از کارگروه‌های خود بخواهیم تا قبل از پایان سه ماهه اول ۲۰۲۱ برنامه اقدام مشترک را نهایی و با یکدیگر امضا کنیم.

وی درباره موافقتنامه همکاری در زمینه نیروی کار گفت: در حال حاضر یک طرح مفهومی در فدراسیون روسیه وجود دارد که جز قانون فدرال است، این طرح به صورت کامل سیاست بخش مهاجرت را متأثر و یک اصلاحی را در آن ایجاد می‌کند. پیشنهاد می‌کنم مسائل مربوط به مهاجرت نیروی کار، پس از تصویب آن قانون فدرال مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

وزیر کار و حمایت اجتماعی فدراسیون روسیه با قدردانی از دعوت وزیر تعاون کار و رفاه کشورمان گفت: هر زمان که محدودیت‌های کرونا برداشته شود حتماً به کشور زیبای ایران سفر خواهم داشت.

وزیر کار روسیه نیز از شریعتمداری برای سفر به روسیه دعوت و ابراز امیدواری کرد با توجه اینکه برنامه‌ها و زمینه‌های همکاری مشترک بسیاری میان دو وزارتخانه وجود دارد بتوانند آن را در سال ۲۰۲۱ محقق کنند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: