مدیرکل دفتر امور زنان و خانواده استانداری خراسان رضوی گفت: بیش از ۶۰ درصد صاحبان مشاغل خانگی در این استان، زنان هستند که مشکلات این گروه از بانوان کمبود منابع، نداشتن بازار فروش، کمبود آموزش‌های مرتبط با اشتغال و بازار است.

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد به نقل از اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، طاهره طهماسبی امروز در نشست کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری خراسان رضوی اظهار کرد: ۱۶۰ هزار و ۵۹۴ زن سرپرست خانوار در این استان تحت پوشش نهادهای حمایتی هستند که از این تعداد ۵۵ هزار و ۸۳۱ نفر هرگز ازدواج نکرده و بقیه از همسر خود طلاق گرفته یا همسرشان فوت کرده است.

مدیرکل دفتر امور زنان و خانواده استانداری خراسان رضوی افزود: براساس سرشماری نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵، سه میلیون و ۱۹۰ هزار زن در این استان زندگی می‌کنند که از این تعداد ۲ میلیون و ۱۶۵ هزار نفر بین ۱۵ تا ۶۴ سال دارند و از این تعداد ۲۵۸ هزار و ۹۰۸ نفر سرپرست خانوار هستند.

وی ادامه داد: سال گذشته ۳۷ هزار و ۸۵۱ مورد ازدواج و ۱۳ هزار و ۴۵۸ مورد طلاق در خراسان رضوی ثبت شد که میزان ازدواج نسبت به سال ۹۸ با پنج درصد افزایش و میزان طلاق با ۲.۲ درصد کاهش همراه بود.

طهماسبی گفت: یک هزار و ۱۱۵ زن کارآفرین در استان وجود دارد که ۳۱ درصد از این تعداد در بخش صنعت، ۹ درصد در بخش کشاورزی، ۱۴ درصد در بخش صنایع دستی، ۴۶ درصد در بخش خدمات فعال هستند و عمده مشکلات آنان در بنگاه‌های اقتصادی خود، کمبود سرمایه در گردش، بوروکراسی اداری، مشکلات گمرکی، تامین مواد اولیه به خاطر تحریم ها، مشکلات ناشی از شیوع کرونا و نداشتن بازار فروش مطلوب است.

مدیرکل دفتر امور زنان و خانواده استانداری خراسان رضوی افزود: بیش از ۶۰ درصد صاحبان مشاغل خانگی در این استان، زنان هستند که مشکلات این گروه از بانوان کمبود منابع، نداشتن بازار فروش، کمبود آموزش‌های مرتبط با اشتغال و بازار است و بخش اعظم این افراد به‌ویژه در روستاها و شهرهای کوچک، سرپرست خانوار یا بدسرپرست هستند که باید تحت پوشش واحدهای اقتصادی خود قرار گیرند.

وی ادامه داد: سال گذشته ۳۲۴ صندوق خرد زنان روستایی در استان با هشت هزار و ۹۰۶ عضو تشکیل شد و زنان ۲۱۶ روستا در طرح مربوط به این صندوق‌ها شرکت کردند، سال گذشته ۱۸۷ هزار و ۹۸۷ زن در خراسان رضوی جزو بیمه‌شدگان اصلی و تبعی تامین اجتماعی بودند.

طهماسبی گفت: آمار دقیق از واحدهای اقتصادی ایجاد شده توسط بانوان در خراسان رضوی در دست نیست و لازم است دستگاه‌های اجرایی هر یک به سهم خویش نسبت به شناسایی بانوان کارآفرین در استان اقدام کنند.

مدیرکل دفتر امور زنان و خانواده استانداری خراسان رضوی افزود: بیش از ۶۰ درصد دانش‌آموختگان دانشگاهی این استان زنان هستند که بیشترین تعداد در مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و بالاتر را تشکیل می‌دهند و اغلب در سن استخدامی نیز نیستند بنابراین با توجه به تجربه موفق مراکز رشد و شرکت‌های دانش‌بنیان در دانشگاهها و پارک‌های علم و فناوری پیشنهاد می‌شود دستکم در شهرستان‌های بزرگ استان امکانات برای ایجاد مراکز رشد و شرکت‌های دانش بنیان و اشتغال این بانوان فراهم شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: