پای قول هایم به مردم ایستاده ام

  • کد خبر: ۴۳۷۴
  • ۰۳ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۵


روزنامه ایران در گزارشی از گفت وگوی تلویزیونی حسن روحانی نوشت: رئیس‌جمهوری شب گذشته در سومین گفت‌و‌گوی تلویزیونی خود با مردم در دولت دوازدهم، به پرسش‌ها و ابهامات مطرح درباره برنامه‌ها و عملکرد دولت و نیز مسائل حاشیه‌ای پاسخ داد.

در ادامه این گزارش می خوانیم: حجت‌الاسلام حسن روحانی در ابتدای این گفت‌وگو که با اجرای رضا رشیدپور، مجری باسابقه کشور و البته به شیوه‌ای متفاوت برگزار شد، از مجری خواست پرسش‌هایی را مطرح کند که در نهایت به ابهامات مردم پاسخ بدهد. رئیس جمهوری این نکته را پس از آن مطرح کرد که رشیدپور خطاب به وی گفت تلاش می‌کند این گفت‌وگو متفاوت باشد. نخستین پرسش مجری درباره حادثه کشتی نفتکش سانچی بود و اینکه رئیس جمهوری و دولت در این حادثه چگونه عمل کرده‌اند.


روحانی در پاسخ این حادثه را بسیار تلخ و تأسف‌برانگیز توصیف کرد و گفت: من ساعاتی بعد از وقوع حادثه از آن مطلع شدم که نفتکش با یک کشتی چینی برخورد کرده است. همان وقت با مسئولان صحبت کردم و فردای آن روز کمیته‌ای متشکل از وزارت خارجه، وزارت نفت، وزارت راه و شهرسازی و وزارت کار مسئولیت این امر را به عهده گرفته است. وی با اشاره به مسئولیت وزارت خارجه برای برقراری ارتباط با مسئولان چینی و کشورهای اطراف برای انجام کارهای امدادی اضافه کرد: همه امید ما این بود که آن عزیزان را نجات دهیم، اما با وقوع انفجارهایی در نفتکش این امید ما کاسته شد، اما با وجود امید کمی که داشتیم، تمام تلاش‌مان را برای آنان انجام دادیم و حتی قبل از اینکه تیمی از وزارت کار به چین برود، دو تیم از شرکت ملی نفت و بنادر و کشتیرانی به چین رفتند و ما حتی از نیروی دریایی ارتش هم تیمی را برای امدادرسانی به آن منطقه بردیم، اما علی‌رغم تمام این تلاش‌ها آن عزیزان را از دست دادیم و تأسف بسیاری برای این موضوع به وجود آمد.وی خاطرنشان کرد: باید چرایی وقوع حادثه سانچی و پیگیری‌های حقوقی آن در کنار رسیدگی به خواسته‌های خانواده‌های داغدار این حادثه انجام شود.

** چرایی مسئولیت وزارت کار در حادثه سانچی
رئیس جمهوری در پاسخ به اینکه چرا وزیر کار به چین اعزام شد، اظهار کرد: متأسفانه در دولت‌های نهم و دهم به خاطر اینکه این دولت‌ها بدهکاری به برخی سازمان‌های عمومی و تأمین اجتماعی داشتند، در ازای آن بدهکاری اموالی را به این سازمان‌ها واگذار کردند که یکی از این اموال نفتکش‌ها است که در اختیار سازمان تأمین اجتماعی است.

روحانی خاطرنشان کرد: من از اواخر دولت یازدهم و اوایل دولت دوازدهم دستور اکید دادم که بنگاه‌های اقتصادی دستگاه‌های دولتی به بخش خصوصی واگذار شود و این دستگاه‌ها اگر می‌خواهند سهامی در بورس داشته باشند، مدیریت بنگاه‌های اقتصادی را واگذار کنند که به جد این کار را در دولت پیگیری کردیم.وی در پاسخ به اینکه اعلام عزای عمومی برای حادثه سانچی کار شعاری به نظر می‌رسد، اظهار کرد: من شعاری بودن این کار را قبول ندارم. وقتی دولت به صورت رسمی روزی را عزای عمومی اعلام می‌کند، نشان دهنده اهمیت مسأله است و نیز تشفی خاطری برای قلوب کسانی می‌شود که در این حادثه داغدار شده‌اند. بعد از وقوع این حادثه نماینده‌ای را اعزام کردم تا با خانواده‌های داغدار به صحبت بنشیند و دغدغه‌ها و خواسته‌های آنان را دریافت کنند که یکی از خواسته‌های آنان اعلام آن عزیزان به عنوان شهید خدمت بود.

بنابراین باز هم تأکید می‌کنم که این دو موضوع که روزی به عنوان عزای عمومی اعلام شود و جانباختگان این حادثه شهید خدمت نامیده شوند، به هیچ وجه موضوع شعاری نیست.رئیس جمهوری تأکید کرد: ما کمیته‌ای را برای احقاق حقوق‌مان در این زمینه تعیین کرده‌ایم که بناست به کار خود ادامه دهد. باید طبق مقررات جعبه سیاه نفتکش خوانده شود، تیم‌های عملیاتی کارهای خود را انجام دهند و پیگیری‌های لازم نیز صورت گیرد.

** اقدامات دولت برای زلزله زدگان کرمانشاه
رئیس جمهوری درباره برنامه‌های دولت برای مقابله با خسارات زلزله کرمانشاه، زلزله را از مسائل مهم کشور عنوان کرد و افزود: زلزله7.3 ریشتری کرمانشاه به لحاظ قدرت کم سابقه بود که خوشبختانه به دلیل پیش‌لرزه، بسیاری از مردم از خانه‌های خود خارج شدند وگرنه تلفات خیلی بیشتر از آن بود. البته جان 600 نفری که در این حادثه جان خود را از دست دادند، حائز اهمیت است.روحانی با بیان اینکه در رسیدگی به زلزله‌زدگان کرمانشاه کار خوبی صورت گرفت اما بی‌نقص نبود، خاطرنشان کرد: از همان لحظات اول زلزله با وزیر کشور صحبت کردم و کمیته‌ای برای رسیدگی به موضوع تشکیل شد. همان شب تیمی از مسئولان به منطقه اعزام شدند. بخش امداد هم کار بزرگی انجام داد و 7 هزار و 817 نفر از مصدومان را نجات داده و به بیمارستان‌ها منتقل کرد.

وی ادامه داد: وقتی می‌خواستم به کرمانشاه بروم، برخی دوستان گفتند چند روز دیگر آنجا بروم، زیرا هنوز منطقه بی‌نظم بوده و به خاطر اینکه منطقه در لب مرز است، مسائل ناامنی هم وجود دارد، اما من گفتم وزیر کشور و وزیر بهداشت بلافاصله به منطقه بروند و من هم روز بعد رفتم.رئیس جمهوری با بیان اینکه در سرپل ذهاب محلی مشخص شده بود که من از ماشین پیاده شوم، اظهارکرد: در مسیر ساختمان فروریخته‌ای دیدم که گفتم ماشین بایستد. من از ماشین پیاده شدم و کنار آن ساختمان با مردم صحبت کردم. نزدیک ماشین بلندگو گذاشته بودند تا با مردم صحبت کنم، اما آنجا بلندی نبود و من مسلط نبودم و جمعیت را نمی‌دیدم، بنابراین داخل ماشین رفتم تا مسلط باشم تا با مردم صحبت کنم.

وی خاطرنشان کرد: سپس به بیمارستانی رفتم که 600 عمل جراحی انجام داده و برخی پزشکان و پرستاران نیز از خستگی بیهوش شده بودند. من از همه نیروهای امدادگر، هلال‌احمر، ارتش و سپاه تشکر می‌کنم و البته نواقصی هم وجود داشت.

** طرح هایی برای مقاوم سازی ساختمان ها
روحانی با اشاره به اینکه برای اسکان موقت و اضطراری اقدامات خوبی انجام شد و کانکس‌ها هم تحویل داده شد، بیان کرد: بودجه لازم هم بلافاصله تخصیص داده شده است. با وجود این ایران روی خط زلزله است و شما این روزها می‌بینید که از شمال تا جنوب کشور زلزله داریم، بنابراین ما باید محل سکونت مردم را آماده کنیم تا خسارات و تلفات این حوادث کم شود. طرحی در گذشته درباره مقاوم‌سازی ساختمان‌ها وجود داشت که هرجا این طرح به دقت پیاده و بر آن نظارت شده است، ساختمان‌ها مقاومت کرده‌اند، ولی جایی که این طرح رعایت نشده و نظارتی هم وجود نداشته، با چالش روبه‌رو شده‌ایم. یکی از طرح‌هایی را که در بودجه 97 در نظر گرفته‌ایم درباره مقاوم‌سازی ساختمان‌هاست. البته اولین تصمیم‌گیری از سال 93 شروع و مقرراتی وضع شد.

** نوسازی خانه‌های مردم بدون هزینه
وی تأکید کرد: در ماه‌های آینده مردم شاهد تلاش مضاعفی در این زمینه خواهند بود. مردم بدون پرداخت هزینه به ساختمان‌های جدید می‌آیند و ساختمان‌های قدیم آنان نیز تخریب و به پارک یا فضایی برای زندگی مردم تبدیل می‌شود. توسعه‌گر هم که ساختمان‌ها را می‌سازد، معادل آن ساختمان دیگری را که در اختیارش قرار داده می‌شود می‌سازد تا در سایه ساخت آن ساختمان دیگر خرج خودش را دربیاورد و به سود برسد. در ساختمان معادل تسهیلاتی در نظر می‌گیریم و تضمین می‌کنیم ساختمان سریع فروش برود. تسهیلات ارزانقیمت هم در نظر می‌گیریم. از بانک‌ها، صندوق توسعه ملی و بودجه هم استفاده می‌کنیم.رئیس جمهوری ادامه داد: اولین کلنگ این طرح در دهه فجر امسال در برخی شهرستان‌ها زده می‌شود. این اقدام مبارکی است برای مقاوم‌سازی ساختمان‌ها که البته برای رفاه و اشتغال مردم هم مزایایی دارد.

وی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اشکالاتی که طرح مسکن مهر در مناطق زلزله‌زده داشته است، اظهار کرد: مسکن مهر بیرون از شهر ساخته شده، امکانات خدمات‌رسانی ندارد و آب و برق و مدرسه و کلانتری و اتوبوس در آنجا نیست، اما مسکن مهر بخش بزرگی از امکانات دولت در وزارت راه و شهرسازی برای تکمیل جاده‌ها، برق‌رسانی و سایر امور خدماتی از قبیل شبکه فاضلاب را به خود اختصاص داده است، اینکه ما یک قوطی درست کنیم، اسمش ساخت مسکن نمی‌شود. این یک سرپناه است، باید خدماتی برای یک مسکن ارائه شود.

** متعهد هستیم که مسکن مهر را تحویل دهیم
رئیس جمهوری با تأکید بر اینکه در موضوع خانه‌های فرسوده و تخریب آنان در نظر داریم که مسکن‌های جدیدی در اختیار صاحبان خانه‌های فرسوده قرار دهیم، اظهار کرد: ما در نظر داریم تا امکانات لازم به همه مردم برسد؛ چراکه با توجه به بافت فرسوده برخی مناطق امکان امدادرسانی در مواقع سانحه وجود ندارد یا به کندی انجام می‌شود و ما به همین دلیل به دنبال تخریب این ساختمان‌های فرسوده و ساخت مسکن‌های جدیدی با امکانات لازم هستیم.روحانی ادامه داد: در زمینه مسکن مهر هم لازم است تأکید کنم که تا پایان امسال پرونده آن بسته می‌شود و ما حتماً متعهد هستیم که مسکن مهر را تحویل مردم دهیم و هرچه لازم باشد را هم در این طرح به مردم برسانیم.

** درآمد ارزی، بیش از مخارج ارزی
وی در پاسخ به پرسشی درباره افزایش نرخ ارز اظهار کرد: وعده دولت به مردم این بوده است که ارز مورد نیاز کشور را تأمین می‌کند. ما درآمد ارزی‌مان خوشبختانه بیشتر از مخارج ارزی‌مان است و اگر به صورت حدودی بخواهیم بگوییم، 90 میلیارد دلار درآمد ارزی ما از فروش نفت و غیر آن است که صادرات غیر نفتی ما بالای 30 میلیارد دلار است، همچنین صادرات نفتی‌مان به همین شکل است و مخارجی که ما داریم اعم از واردات قانونی و حتی قاچاق و ارائه خدمات را هم حساب کنیم، حدود 75 میلیارد دلار خواهد شد و در واقع درآمد ما بیش از مخارج‌مان خواهد بود.

رئیس جمهوری در ادامه با تأکید بر ضرورت مقابله با قاچاق، اظهار کرد: در این زمینه ما قاچاق را از 20 میلیارد دلار تا 12 میلیارد دلار کاهش دادیم، اما باز هم این رقم بسیار زیاد است. ما همیشه باید با قاچاق مبارزه کنیم و برای مبارزه با آن باید اقدامات زیادی انجام شود. همین که ما توانستیم در 4 سال این میزان را از 20 میلیارد دلار به 12 میلیارد دلار کاهش دهیم نشان‌دهنده این است که اقدامات خوبی انجام شده، البته نمی‌خواهم بگویم که این اقدامات کاملاً موفق بوده، اما به نسبت خوب بوده است.

** نوسان نرخ ارز بلندمدت نخواهد بود
روحانی درباره افزایش نرخ دلار به 4 هزار و 750 تومان خطاب به مجری برنامه اظهار کرد: البته وسط این دعوا شما نرخ تعیین نکنید. میزان نرخ دلار الان کمتر از 4 هزار و 750 تومان است. ما در کشور برای توزیع دلار اشکالاتی داریم و هیچ جای دنیا شما نمی‌بینید که مردم در کنار خیابان اسکناس بخرند. حتی در کشور خودمان هم پول رایج کشور بیشتر با کارت‌ها جابه‌جا می‌شود و پول نقد کمتر استفاده می‌شود.وی ادامه داد: از جمله مواردی که از تحریم‌های گذشته باقی مانده است، ارتباط ما با بانک‌های منطقه و جهانی است که هنوز به مرحله ایده‌آل نرسیده‌ایم، اما اینکه ما بین مردم اسکناس توزیع کنیم، موضوعی است که بانک مرکزی درباره آن در مضیقه بوده است، اما در هر صورت ما آنچه که برای خدمات و نیازهای مردم در زمینه توزیع اسکناس میان مردم لازم است آماده می‌کنیم و نوسانات نرخ ارز هم بلندمدت نخواهد بود و مقامات بانک مرکزی در این زمینه تلاش‌های خود را دنبال می‌کنند.

رئیس جمهوری با بیان اینکه ما حتماً کمبود منابع ارزی نداریم، اظهار کرد: وضع منابع ارزی ما خوب است و در آینده بهتر هم می‌شود.روحانی در پاسخ به این پرسش که در اذهان عمومی شایعاتی مبنی بر اقدامات دولت برای افزایش نرخ دلار و تأمین کسری بودجه‌اش از این طریق مطرح شده است، اظهار کرد: حتماً این گونه نیست. دولت هیچ‌وقت به نفعش نیست که نرخ دلار را در بازار بالا ببرد برای اینکه مخارج خودش را بالا می‌برد. دولت هیچ‌گاه به دنبال افزایش نرخ ارز برای تأمین بودجه نیست. به این دلیل که این نوسانات ارزی اثرات ناپسندی را در زندگی مردم می‌گذارد.

** پای قول هایم در انتخابات به مردم ایستاده‌ام
وی درباره اعتراض‌های اخیر افزود: قول ما به مردم در انتخابات حفظ امنیت، آرامش، آزادی و پیشرفت بوده است و ما پای آن ایستاده‌ایم و نمی‌خواهیم در کشور ناامنی باشد. اعتراض و انتقاد اشکالی ندارد حتی اینکه مردم به خیابان‌ها بیایند و در چارچوب قانون تظاهرات انجام دهند، اشکالی ندارد اما آنچه که مردم را ناراحت می‌کند، ناامنی است.روحانی با بیان اینکه هدف ما آرامش، امنیت و آزادی بیشتر مردم است، اضافه کرد: بنابراین می‌گوییم روز به روز آرامش بیشتر باشد تا مردم به خلاقیت و شکوفایی بیشتری برسند. شکوفایی در یک فضای آرام، آزاد و امن فراهم می‌شود. من به مردم می‌گویم که دولت نمی‌خواهد ارز را برای تأمین بودجه خود گران کند، مردم مطمئن باشند.روحانی در پاسخ به این پرسش مجری برنامه که خیال ما بابت دلار راحت باشد، گفت: بله راحت باشد.

** تامین بودجه محیط زیست و طرح های مقابله با ریزگردها
وی همچنین درباره مشکل گرد و غبار و آلودگی شهرها نیز تصریح کرد: گرد و غبار اهواز و خوزستان یا آلودگی تهران و کلانشهرها مشکل واقعی مردم ماست. آلودگی‌ها و ریزگرد به ما اعلام می‌کند که باید به محیط زیست برسیم. نمی‌شود محیط زیست را رها کنیم و آلودگی هوا هر روز مدارس ما را تعطیل کند. من محبت مردم اهواز را در ایام انتخابات با شعارهایی که دادند، یادم نمی‌رود. من از بسیاری از شهرها و از جمله اهواز خاطرات فراموش‌نشدنی در آن مقطع دارم. رئیس جمهوری با بیان اینکه از امسال برای مهار منشأ ریزگردهای داخلی اقدام کرده‌ایم، خاطرنشان کرد: البته این مسأله زمانبر است و ما نمی‌توانیم صدها هزار هکتار را در چند ماه نهال‌کاری کرده یا بسرعت به تالاب خشک شده آب برسانیم اما کار را شروع کرده‌ایم. البته برای حل مشکل گرد و غبار که منشأ آن در خارج از کشور مثل عراق، کویت یا عربستان است، به همکاری با آن دولت‌ها و سیاست‌ خارجی نیاز داریم.

روحانی ادامه داد: جنوب شهر اهواز یکی از کانون‌های اصلی گرد و غبار است که از پارسال نهال‌کاری آن را شروع کرده‌ایم و تاکنون 5 هزار هکتار نهال‌کاری شده و تا پایان سال 30 هزار هکتار دیگر هم نهال‌کاری می‌شود. کانالی هم از رود کارون به طول 47 کیلومتر به این منطقه کشیده‌ایم که 20 مترمکعب در ثانیه آب به منطقه می‌رساند و فردا یا پس فردا آب به صورت کامل به این منطقه می‌رسد که با انتقال این آب هم منطقه مرطوب می‌شود و هم آب برای نهال‌کاری تأمین می‌شود، البته نهال تا به درخت تبدیل شود، زمان می‌برد، اما ما باید کار را شروع کنیم زیرا هر زمانی که برای حل این مشکل اقدام کنیم، دیر است.

وی با اشاره به اینکه ما باید زودتر اقدامات خود را شروع می‌کردیم، خاطرنشان کرد: اقداماتی در دولت‌های گذشته انجام شده است که در این دولت هم ادامه یافته است. برای حل این مشکل به پول، آب، مالچ‌پاشی، سیاست خارجی و همکاری با سایر دولت‌ها نیازمندیم. تا پایان سال مالچ‌پاشی 5 هزار هکتار زمین به پایان می‌رسد.رئیس جمهوری در پاسخ به این پرسش که آیا در بودجه سال آینده، بودجه محیط زیست حذف شده است؟ گفت: من نمی‌توانم این را بگویم، بودجه در کمیسیون تلفیق است و باید به صحن علنی برود. من خبری از حذف بودجه ندارم ولی اگر این خبر هم درست باشد، من به مردم قول می‌دهم به هر قیمتی این طرح را ادامه دهم. البته مجلس هم به اهمیت موضوع توجه دارد و با دولت همکاری می‌کند.

** 11هزارمیلیارد تومان برای خسارت دیدگان مؤسسات مالی
روحانی در بخش دیگری از این گفت‌وگو درباره اقدامات دولت برای حل مشکلات مؤسسات مالی اظهار کرد: از دهه 80 برخی صندوق‌های اعتباری بدون مجوز تشکیل شده‌اند و برای جمع‌آوری پول مردم پول سود بالا به مردم داده‌اند. من از مردم می‌خواهم متوجه باشند هر بانک یا صندوقی اگر خلاف متعارف به آنان قول سود داد، بدانند خطری وجود دارد و احساس خطر و شک و تردید کنند. حواس مردم از امروز جمع باشد.

دولت می‌توانست بگوید این مشکل به ما ربطی ندارد، اما این کار را نکرد و دنبال حل مشکل مردم بود.
وی با بیان اینکه دولت باید با پول مردم مشکل را حل کند، خاطرنشان کرد: بنابراین مردم هم برای حل این مشکل مشارکت می‌کنند. تاکنون 11 هزار میلیارد تومان بانک مرکزی پول پرداخت کرده است تا مشکل 98 درصد مردم حل شود. قرار شد اصل پول به مردم بازگردانده شود و سود هم براساس نرخ متعادلی پرداخت شود که این کار انجام شده است و البته پرداخت این مبلغ فشار مضاعفی به دولت آورده است.

** دولت یعنی مردم
رئیس جمهوری با اشاره به همکاری سایر قوا به دولت برای حل مشکل سریع مردم اظهار کرد: ما حتماً مشکل مردم را حل می‌کنیم اما مردم هم بدانند وقتی می‌گوییم دولت یعنی مردم و این پول ملت است به همین دلیل هم ما شفاف‌سازی بودجه را دنبال کردیم زیرا این پول مال مردم است نه دولت که هر طور خواست خرج کند. اکنون این مسأله تمام شده و ما مؤسسه اعتباری غیرمجاز نداریم. من به بانک مرکزی دستور داده‌ام مجوز هیچ بانک خصوصی جدید را صادر نکند و مجوزی هم صادر نشده است زیرا همین مجوزهای بی‌حساب برای ما مشکل ایجاد می‌کند.روحانی خطاب به مردم گفت: اگر مردم فکر می‌کنند که طلبکار بوده و افرادی سر آنان کلاه گذاشته‌اند، بدانند که دولت یازدهم و دوازدهم و سایر قوا تلاش زیادی کردند تا مشکل آنان را حل کنند. ما این مسیر را ادامه می‌دهیم تا باقیمانده مشکلات هم حل شود.

این گونه نیست که دولت به فکر و یاد مردم نباشد و آنان مجبور باشند به خیابان‌ها بیایند. ما حتماً مردم را فراموش نمی‌کنیم. البته اعتراض هم حق مردم است.رئیس جمهوری ادامه داد: 2 الی 3 میلیون خانواده گرفتار مشکلات صندوق‌های اعتباری شده‌اند که مشکل 98 درصد مردم حل شده است و قول می‌دهم که این مشکل را تا پایان دنبال کنیم تا همه مشکلات مردم حل شود.

** برنامه دولت برای رفع آلودگی هوا
روحانی در پاسخ به پرسشی در زمینه علت وجود بحران آلودگی هوا در شهرهای بزرگ و اقدامات دولت در این زمینه اظهار کرد: حتماً باید از پس این بحران برآییم و اقدامات هم در این زمینه شروع شده اما مسأله این است که باید بنزین و گازوئیل در شهرهای بزرگ که عموماً آلودگی بیشتری دارند استاندارد باشد و البته قدم‌های خوبی در این زمینه برداشته شده و اقدامات وزارت نفت در این زمینه قابل توجه است که البته در همه شهرهای ما بنزین یورو 4 نیست اما باید این کار سراسری شود.

رئیس جمهوری افزود: ما باید وسایل حمل و نقل عمومی را برای مردم بیشتر کنیم تا در روزهای آلودگی هوا ماشین‌هایشان را بیرون نیاورند که در این زمینه باید به شرکت اتوبوسرانی و مترو کمک کنیم. ضمن اینکه باید وسایل نقلیه‌ای را که آلودگی هوا ایجاد می‌کنند حذف کنیم.وی تأکید کرد: ما تلاش می‌کنیم در سال آینده خودروهای جدید را جایگزین خودروهای فرسوده از قبیل کامیون‌ها، کامیونت‌ها، مینی‌بوس‌ها و اتوبوس‌ها کنیم، هرچند که همیشه آن بخش نویی که ما به ناوگان حمل و نقل کشور اضافه می‌کنیم، از تعداد خودروهای فرسوده کمتر است و در این نسبت ما همیشه عقب‌تر از خودروهای فرسوده هستیم.

روحانی ادامه داد: ما سال آینده و سه سال آینده امیدمان این است که کل اتوبوس‌ها، کامیون‌ها و کامیونت‌های فرسوده را از جاده‌های کشور حذف و ناوگان جدیدی را جایگزین کنیم که در این زمینه هم کارخانه‌های دولتی، هم خصوصی و هم نیمه خصوصی را خواسته‌ایم تا تلاش‌هایشان را انجام دهند و بتوانیم در سال 70 هزار کامیون را جایگزین کنیم، چرا که ما در حدود 230 تا 240 هزار کامیونت فرسوده در کشور داریم که با تولید داخلی بدنه آنها و واردات موتورشان از خارج و ایجاد تسهیلات مناسب باید فضایی را به وجود بیاوریم که صاحبان این خودروها مجاب شوند داوطلبانه برای جایگزین کردن خودروهایشان وارد عمل شوند که البته این کار کلید به کلید انجام خواهد شد یعنی اینکه کلید ماشین فرسوده داده می‌شود و کلید ماشین جدید را دریافت می‌کنیم.

وی با بیان اینکه وزارت نفت متعهد شده است که بخش ارزی این طرح را به عهده بگیرد، اظهار کرد: پولی که در سایه انجام این طرح صرفه‌جویی می‌شود، منجر به این می‌شود که 30 لیتر گازوئیل از هر کامیون صرفه‌جویی شود که این میزان می‌تواند به صادرات اختصاص یابد و ما هر قدمی در این زمینه برداریم، به اطلاع مردم می‌رسانیم.

** 100 هزار شغل در فضای مجازی
رئیس جمهوری با اشاره به گزارش وزیر ارتباطات درباره ایجاد اشتغال در فضای مجازی اظهار کرد: در گزارش ایشان به من آمده بود که در دو سال گذشته سالی 100 هزار شغل ایجاد شده که موبایل محور هستند و ما باید تلاش کنیم که زیرساخت‌های این مشاغل را فراهم کنیم یعنی آنکه امسال در دهه فجر با بخش جدیدی در زیرساخت‌ها افتتاح می‌کنیم تقریباً همه مردم شهرهای کشور از نسل سوم و چهارم اینترنت استفاده کنند و این به معنای آماده کردن زیرساخت‌ها از سوی ما و حفظ آزادی مردم در این فضا از سوی ما است و همیشه تلاش‌مان را بر این گذاشته‌ایم که این فضا باز باشد.

** تلاش برای رفع فیلترینگ
روحانی در واکنش به سخنان مجری برنامه مبنی بر اینکه شما گفته بودید دست وزیر روی دکمه فیلترینگ نمی‌رود اما رفت، گفت: اگر این فضا برای چند روزی محدود شد، برخی در اذهان‌شان این بود که این بهانه‌ای بوده است که این فضا را برای همیشه ببندیم اما این گونه نیست. هرچیزی ممکن است در یک مقطعی به دلیل اضطرار انجام شود، اما مهم این است که دائمی نشود. البته که باید از اخلاق و ایمان مردم هم در این زمینه حفاظت شود.وی در پاسخ به پرسشی در زمینه محدودیت‌های اعمال شده برای توئیتر از سویی و استفاده اکثر مسئولان از این فضا از سوی دیگر و تناقض این وضعیت اظهار کرد: اشکال شما به نظر من اشکال واردی است و ما در حد توان‌مان در دستگاه مجریه تلاش خود را انجام داده‌ایم که این فضا برای مردم بازتر باشد، البته برخی از این فضاها قبل از دولت یازدهم بسته شده و کلید دولت یازدهم که نتوانست آن را باز کند اما امیدواریم کلید دولت دوازدهم بتواند این کار را بکند. البته شما می‌دانید که این دولت چه رنج‌هایی برای این فضا و حفظ آن برای مردم کشیده است.

** تامین بودجه برای اشتغال و رفع فقر مطلق
رئیس جمهوری با تأکید بر اینکه من جدای از چهار اصل مهم امنیت، آرامش، آزادی و پیشرفت دو وعده دیگر هم در انتخابات به مردم داده‌ بودم، اظهار کرد: این دو وعده یکی تلاش مضاعف برای ایجاد اشتغال و دیگری رفع فقر مطلق بوده است که برای هر دوی آنها بودجه مناسبی کنار گذاشته‌ایم و از نمایندگان می‌خواهم که این بودجه را محقق کنند و با یاری کردن دولت در تصویب بودجه، بودجه‌ای را تحویل ما بدهند که توان دولت و رئیس جمهوری را برای عملی کردن وعده‌هایشان به مردم فراهم کند.

روحانی در پایان در پاسخ به پرسشی در زمینه در نظر گرفتن تعرفه هزار و 100 درصدی برای خودروهای هیبریدی اظهار کرد: آنچه در گزارشی در هیأت دولت ارائه شد، این بود که این خودروهای هیبریدی واقعاً هیبریدی نیستند و اسماً این گونه شناخته می‌شوند اما اگر این خودروها حتماً هیبریدی باشند، تعرفه در نظر گرفته شده برای آنها کمتر از حد فعلی خواهد بود.

روحانی در پاسخ به اینکه چرا عکس یا فیلمی از بازدید وی از مناطق زلزله‌زده منتشر نشده است، اظهار کرد: آنجایی که ما رفتیم هم عکاس و هم خبرنگار بود و حتماً که باید از آن بازدید عکسی وجود داشته باشد؛ چراکه ما در میان مردم رفتیم و با آنان حرف زدیم.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: